İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI EĞİTİM KURUMU YOL HARİTASI

 

STAJ İÇİN İŞYERİ BİLGİLERİNİZİ GÖNDERİNİZ:

LÜTFEN BİLGİLERİNİZ GÖNDERMEDEN ÖNCE AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMALARI OKUYUNUZ !!!

Değerli katılımcılarımız.

40 saatlik uygulamalı eğitimlerinizin (staj) sisteme girilebilmesi için aşağıdaki form ile işyerine ait bilgileri, belirlenen tarihe kadar bize iletmeniz gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir. Staja başlanılacak tarihten önce staj yapılacak işyerlerine ait SGK sicil nosunu ve istenen diğer bilgileri aşağıdaki formu kullanarak hatasız şekilde yazarak bize gönderilmesi gerekmektedir. Stajınızın sisteme kaydetilmesi sürecinde bir aksaklık yaşanmaması için staja başlamadan 5 gün öncesine kadar gönderilmesini tavsiye ediyoruz.

STAJ SÜRECİ

1-Staj yapabilmeniz için işyerlerinizde çalışan ya da o işyeri için İSG Katipte kayıtlı İş Güvenliği Uzmanı olması gerekmektedir.

2- Stajın başlayabilmesi için İSG KATİP sistemine İşyeri SGK Nosu kullanılarak ismizi eklenir. Bu işlem eğitim kurumunuz tarafından yapılır.

3- İsminiz sisteme eklendikten sonra, sizin orada staj yaptığınızı onaylanabilmesi için, isminiz hem İş Güvenliği Uzmanının kendi şifresi ile girdiği ekranda, hem de işyeri EBK'nın (E-Beyanname Kullanıcısının) kendi şifresi ile girdiği ekranda staj ile ilgili kısımda görünür.

4- Stajın başlayabilmesi için İSG Katip sisteminde İSG uzmanı ve EBK tarafından onaylanması gerekir. Onaylanmadığı sürece stajınız başlamaz. Her ikisinin de onaylandıkları tarihte stajınız başlar, 5 gün devam eder biter ve geçerlilik kazanmaktadır.

5- Bu konudaki sorumluluk katılımcının kendisine ait olup iş yerinde ilgili kişilerle irtibat kurup gerekli takibi kendisi yapması gerekmektedir. Bakanlığın istediği sürede staj tamamlanamaz ise eğitim katılım belgesi geçerli olmaz ve hedeflenen sınavı giriş hakkını elde edemeyebilirsiniz.

6- Staj yapacağınız süre aralığında işyeriniz sizin SGK sigortalı olmanızı istenebilir. Sigorta ile ilgili işlemler ya da giderler sizin ve işyerinizin arasında görüşüp anlaşarak çözülebilir. Eğitim kurumumuzun şu anda SGK sigortası ile ilgili yetkisi ya da çalışması yoktur.

STAJ SONUNDA NE YAPILMASI GEREKİYOR?
Staj zamanında başlanıp bitirildiğinde eğitim süreci tamamlanmış olmaktadır. Stajlarınızın sonunda bizlere,

1- Staja giderken kurstan alacağınız eğitim katılım belgesini (Staj tarih aralığı, işyeri imza kaşesi doldurulmuş),

2- İki sayfa olan uygulama raporunu (Uygulama raporunu (2 sayfadır) indirebilirsiniz. Sayfa da belirtilen ve iş yerinde görevli olan yetkililerin imza ve kaşeleri),

3- İş yerinde yapacağınız risk analizi yani risk değerlendirme dokümanlarını (Stajer ve İSG Uzmanı tarafında imzalanmış),

düzenlenmiş şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Bu belgelerin eğitim kurumuna en kısa zamanda ulaştırılması gerekmektedir.

Staja başlarken durumunuz size şu şekilde ifade edilebilir:

1-Staj yeriniz İSG Katip'te tanımlanmıştır: İsminiz sisteme eklenmiştir. Fakat İş Güvenliği uzmanı ve EBK onayladığında stajınız başlar ve 5 gün sonunda tamamlanmış olur. Belirlenen tarihte onaylanması için iş yeriniz de gerekli takibi yapınız.

2-Staj yerinizde kayıtlı İSG Uzmanı yoktur: İsminiz sisteme eklenememiştir. Bunun sebebi işyeri SGK nosunu gönderdiğiniz iş yerinde İSG Katip sistemine kayıtlı bir İSG uzmanı şu an tanımlı değildir. Bu yüzden durumu işyeriniz ile görüşünüz. Muhtemelen kısa bir sürede isg uzmanı girişi yapılabilir. Eğer bu mümkün değil ise belirlenen tarihe kadar yeni bir iş yeri SGK numarası tekrar göndermeniz gerekmektedir.

3-Staj için gönderdiğiniz SGK sicil no su hatalıdır: İsminiz sisteme eklenememiştir. Bunun sebebi ise gönderdiğiz işyeri SGK numarası hatalı olmasından dolayı stajınız sistemde tanımlanamamıştır. Bu yüzden belirlenen tarihe kadar doğru SGK nosunu öğrenip tekrar göndermeniz gerekmektedir.

4-Staj için işyeri SGK nosu gönderilmemiş: İsminiz sisteme eklenememiştir. Hedeflen İSG Uzmanlığı sınavına girebilmeniz için belirlenen tarihte işyeri SGK sicil nosunu gönderip süreci takip etmeniz gerekmektedir. Henüz göndermemişsiniz yada bize ulaşmamıştır.

5-STAJINIZ BAŞLAMIŞTIR: İsminizi sisteme girdiğimizde İş Güvenliği uzmanı ve EBK nın her ikisinin de sizi onayladığı anlamına gelir. Stajınız belirlen tarihte başlar ve 5 gün sonunda tamamlanmış olur. En kısa süre istenen dokümanları eğitim kurumuna teslim etmelisiniz.

UYGULAMA EĞİTİMİ (STAJ) İÇİN İSTENENLER

STAJ YETKİLİSİ:
UĞUR SAKLANGIÇ, E-MAIL: ugursaklangic@uludag.edu.tr OFİS TEL: 0 224 294 23 16

EĞİTİM KURUMU ADRESİ:
U.Ü. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumu
Görükle Kampüsü 16059 Nilüfer/BURSA
Tel: 0 224 294 23 79

 


ANA SAYFA - Hakkımızda - Eğitimlerimiz - Mevzuat - İletişim


Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler MYO, İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumu
Görükle Kampüsü 16059 Nilüfer / BURSA
©2013 Tasarım